117602-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Ågårdsskogens förskola och äldreboende, Lidköping.
Referensnummer: 2016-63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Intern Service/Fastighet vid Lidköpings kommun upphandlar på Totalentreprenad ombyggnation av befintliga lokaler i Ågårdsskogens förskola samt äldreboende i Lidköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45236000 Markanläggning, 45262690 Renovering av byggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen