117658-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lyckedalskolan 4-9 Nybyggnation
Referensnummer: FN 2023/00028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads kommun genom Teknik- och Fastighetsförvaltningen avser att i samverkan med en generalentreprenör att på totalentreprenad utföra nybyggnation av Lyckedalskolan 4–9.
Undervisning ska bedrivas för 600 elever i årskurs 4–9.
Skolan ska ha ett tillagningskök med kapacitet för ca 700 portioner.
Det ska byggas idrottshall och en extra del med gymnastikfunktion.
Anpassning av park/infrastruktur ingår även i projektet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112710 Utformning av grönområden, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen