117724-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Elektrisk utrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Likströmssystem
Referensnummer: UH/22/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31600000 Elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå Kraft Elnät AB uppskattar att köpa cirka 20 stycken likströmssystem (LS-system) och fram till år 2027.
Platsmontaget kommer att ske av annan entreprenör. Allt som går att göra hos leverantör ska däremot göras där. Likströmssystemleverantören svarar för all intern ledningsdragning inom respektive (LS-system).
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Likströmssystem, med diarienummer UH/22/11, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter med produktion av vind- och vattenkraft, värme och bioenergi. Vårt mål är ett Sverige som drivs av 100 % förnybar energi. Därför säljer vi bara 100 % förnybar kraft, och satsar så mycket vi orkar på investeringar och forskning.