Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggentreprenader (1 – 15 miljoner kronor)
Referensnummer: 2020 0007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar byggentreprenader för avrop mellan 1 – 15 miljoner kronor inom Micasa Fastigheters fastighetsbestånd. Beställaren behöver löpande utföra medelstora renoveringar, om- och tillbyggnader, ROT-projekt. För att utföra dessa arbeten behöver beställaren samarbetspartner i form av ramavtalsentreprenörer.
Avtalsstart är planerad till oktober 2020.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar byggentreprenader för avrop mellan 1 – 15 miljoner kronor inom Micasa Fastigheters fastighetsbestånd. Beställaren behöver löpande utföra medelstora renoveringar, om- och tillbyggnader, ROT-projekt. För att utföra dessa arbeten behöver beställaren samarbetspartner i form av ramavtalsentreprenörer