117792-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sterilteknisk utrustning.
Referensnummer: LS 2015-1346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny- och ombyggnationen vid Karolinska Universitetssjukhuset Huddinge omfattar verksamheterna, operation, röntgen och den steriltekniska enheten. Den Steriltekniska enheten är en stödfunktion som servar flera verksamheter på sjukhuset.
Upphandlingen omfattar sterilteknisk utrustning och optioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen