117807-2018 - ResultatSverige-Broby: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-system
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser HR-system som tjänst ("SaaS"). Upphandlande myndigheter avser teckna avtal för perioden fr.o.m. 2.5.2018 t.o.m. 31.12.2022 med möjlighet till förlängning i upp till nio (9) år. Med "tjänst" avses:
1. Tillgång till HR-system som stödjer Kundens processer för:
-- Anställning, LAS och intyg.
-- Schema, bemanning och vikarieanskaffning.
-- Självservice för närvaro, frånvaro, resor och utlägg.
-- Lönehantering.
-- Årlig löneöversyn.
-- Formella kompetenser, certifikat och legitimationer.
-- Rehabilitering.
Dessutom, för Östra Göinge kommun:
-- Förtroendemannarutin;
-- HR-system enligt punkten 1 ovan ska levereras som tjänst (Software as a Service, SaaS-tjänst);
-- Tjänst för system- och tabellunderhåll för HR-system enligt punkten 1 ovan;
-- Drift och övervakning av HR-systemet;
-- Underhåll och Tillkommande funktionalitet av Tjänsten;
-- Support inklusive incidenthantering
-- E-learning
-- Uppsättning och hantering av för HR-systemet erforderliga integrationer
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1. Tillgång till HR-system som stödjer Kundens processer för