Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smolt
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03311000 Fisk
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Värmlands län genomför upphandling av utsättningsfärdig lax- och öringsmolt för utsättning i Vänern
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar smolt av Gullspångslax och Gullspångsöring för utsättning i Vänern under åren 2019-2020 med möjlighet till förlängning. Utsättning kan ske höst och/eller vår.