117832-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Diverse företags- och övriga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stöd inom GIS, BIM, Fastighetssystem och Geodesi, FORTV
Referensnummer: 3035/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stöd inom digitaliserings- och visualiseringsområdet med inriktning fastighetsförvaltning, Fortifikationsverket.
Ingående områden: BIM, GIS, Tekniska fastighetsstödsystem, Stöd vid bearbetning och analys av BIM/CAD-modeller samt Geodesi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72250000 System- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen