117853-2022 - ÄndringSverige-Norrköping: Nitrater
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nitrat för svavelvätebekämpning i ledningsnät
Referensnummer: ABV 2022/0046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24313400 Nitrater
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Beräknad årsförbrukning av kemikalien är 240 ton.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Beställaren uppskattar sitt totala behov av sådana tjänster som omfattas av ramavtalet till 13 500 000 SEK. Detta utgör ramavtalets takvolym. Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen har Beställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av avtalet som ingåtts dessförinnan.