117855-2018 - ResultatSverige-Linköping: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informationsproduktion
Referensnummer: 2017/0459
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser informationsproduktion för AB Östgötatrafiken (Östgötatrafiken). Uppdraget innefattar att utifrån redan befintliga ramar producera i alla relevanta kanaler, både print, skyltar, skärmar, mässmaterial och digitalt. Syftet med uppdraget är att genom tydlig och pedagogisk kommunikation göra vardagen lite enklare för länets invånare samt utveckla och säkerställa Östgötatrafikens varumärke.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79341000 Reklam, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser informationsproduktion för Östgötatrafiken. Uppdraget innefattar att utifrån befintliga ramar producera annonser, trycksaker, hållplatsinformation, skyltar och annat inom print, mässmaterial samt enklare produktioner av digitalt material såsom displayannonser/banners.
Syftet med uppdraget är att genom tydlig och pedagogisk kommunikation göra vardagen lite enklare för länets invånare samt utveckla och säkerställa Östgötatrafikens varumärke. Östgötatrafiken har ett stort behov av att kontinuerligt utveckla och uppdatera informationsmaterial, från foldrar till prislistor. Vi söker därför en samarbetspartner som har goda kunskaper i hur man på ett enkelt men pedagogiskt sätt presenterar information (text, bild, priser, linjesträckningar mm) så att kunden eller föraren snabbt och lätt kan tillägna sig den.
Samarbetet mellan oss och vår produktionsbyrå ska vara nära och professionellt. Uppdragen kan vara stora och små, planerade och plötsliga, förväntade och överraskande. Som vår byrå vill vi att ni hjälper oss att nå vårt mål om ökad kundnöjdhet samtidigt som vi har ett hjärtligt, positivt och utvecklande samarbete.
Östgötatrafiken söker en byrå som utifrån satta ramar, med en stark formkänsla kan arbeta fram informationsmaterial i alla relevanta kanaler. Det kommer att vara höga krav på kostnadseffektivitet, snabbhet och kvalitet i arbetet.
Informationsmaterialet som tas fram är demokratiskt viktigt. Vi söker en byrå som har hög kunskap om hur information ska anpassas för optimal tillgänglighet för alla, även för personer från andra kulturer och för personer med funktionsvariation.
Upphandlingar inom området kommunikationstjänster.
Detta är en av fem upphandlingar inom området kommunikationstjänster som Östgötatrafiken planerar upphandla under vintern 2017/18.
De övriga områdena är:
Kreativ kommunikation med digital fokus.
Möteskommunikation.
Tidningsproduktion.
CRM-kommunikation.