117889-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insulinpumpar och sensorbaserad glukosmätning.
Referensnummer: VF2016-0170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen:
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2016-0170 Insulinpumpar och sensorbaserad glukosmätning.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
— 50 ”Insulinpump”,
— 51 ”Insulinpump med integrerad sensorbaserad glukosmätning”,
— 52 ”Patchpump”,
— 53 ”Fristående system av kontinuerlig sensorbaserad glukosmätning”,
— 54 ”Fristående system av annan sensorbaserad glukosmätning”.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas (baserat på tidigare inköpsvolym och aktuellt patientunderlag) till: cirka 80 000 000 SEK. Dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod:
Avtalets beräknade startdatum: 1.10.2017.
Avtalets beräknade slutdatum: 30.9.2018.
Avtalslängden är 12 månader med möjlighet till 3 st. förlängningsoptioner à 12 månader vardera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 42122410 Pumpar för medicinskt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen