118006-2020 - KonkurrensutsättningSverige-SKÄRHAMN: Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Geografiskt informationssytem GIS
Referensnummer: Ref. nr 2020-011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjörns kommun genomför upphandling avseende ett Geografiskt informationssystem (GIS) och inbjuder anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, att lämna anbud.
Kommunen avser att teckna avtal avseende inköp, införande, underhåll och support av ett system för produktion och distribution av geografisk information (GIS). Upphandlingen omfattar samtliga delar som kan komma ifråga för införandet och tillhandahållandet av systemet, såsom licenser, integrationer, migrering av befintlig information, projektledning, utbildning, samt support, utveckling och underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande:
GIS för produktion & distribution av geografisk data, med följande integrationer och/eller kopplingar till:
— Sokigo FB
— ByggR
— Ecos
— Arken
— EDP Future
— Evolution
Nedan beskrivs behovet övergripande:
Tjörns kommun är i behov av ett GIS som kan göra avancerade analyser, läsa mot databaser, hantera automatiska uppdateringar av filer, läsa externa WMS/WFS-tjänster och skapa kartprodukter i färdiga mallar. Kommunens nya GIS ska underlätta för användare att ta del av en karta anpassad för deras specifika behov samt kunna använda sig av förenklade analysprocesser.
Det ska vara lätt för såväl medarbetare som kommuninvånare att ta del av relevant information i en webbkarta. Denna webbkarta ska även kunna användas för att samla in åsikter från kommuninvånare och för att inventera och uppdatera data för medarbetare ute i fält.
Kommunens nya GIS ska kunna användas för att producera och ajourhålla geografisk information. Denna information ska sedan kunna distribueras till såväl övriga medarbetare som kommuninvånare.