Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anordningar och trafikavstängningar
Referensnummer: KLF 2023/268
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34920000 Vägutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå Kommun har behov av utrustning/anordningar avsedda för trafikavstängningar. Främst handlar det om planerat och akut handhavande av hyrd utrustning liksom tillhandahållande av vissa övriga kringtjänster, exempelvis TA-planer och tillståndsansökningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34920000 Vägutrustning, 34928300 Säkerhetsbarriärer, 34928420 Varningslampor för trafikfara, 34928460 Trafikkoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Luleå Kommun har behov av utrustning/anordningar avsedda för trafikavstängningar. Främst handlar det om planerat och akut handhavande av hyrd (eller köpt) utrustning liksom tillhandahållande av vissa övriga kringtjänster, exempelvis TA-planer och tillståndsansökningar.