Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av elmätare inom Mälarenergi Elnäts koncessionsområde
Referensnummer: Dnr 2018/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 51210000 Installation av mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet med upphandlingen är att genomföra byte av Mälarenergi Elnät AB:s samtliga elmätare av kategori 1 och 2 inom Mälarenergi Elnäts koncessionsområde under perioden hösten 2018 – slutet 2023. Det totala antalet elmätare är ca 107 000. Mälarenergi Elnät AB avser att skriva kontrakt med en leverantör för att säkerställa ett effektivt byte genom att minimera antalet kontaktytor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45315100 Eltekniska installationer, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen