118156-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Begagnade lastfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2 st. begagnade lastbilar
Referensnummer: Tn 1143/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34137000 Begagnade lastfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Tullängsskolan i Örebro avser att köpa en ny övningslastbil.
Inbjudan till anbudsgivning på två stycken begagnade lastbilar avsedda för övningskörning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande två stycken begagnande lastbilar.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Information om Örebro kommun
Mer information om den upphandlande myndigheten finns att läsa på Örebro kommuns hemsida.
Denna upphandling avser två (2) begagnade lastbilar avsedda för övningskörning för leverans till Örebro kommun.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun
Beställare är Tekniska förvaltningen, Fordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34130000 Motorfordon för godstransport, 34133000 Ledade lastbilar, 34134100 Lastbilar med flak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen