Kontraktstilldelning på uppdrag av andra behöriga myndigheter
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tågtrafik Kust till Kust
Referensnummer: 20RGK1979
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser tillköp av biljettgiltighet på trafikföretagets ordinarie kommersiella trafik. Tillköp av biljettgiltighet innebär att beställarens resenärer får rätt att åka i tågtrafik som bedrivs av trafikföretaget. Avtalet avser sträckan Kalmar - Alvesta - Värnamo - Borås - Göteborg. Avtalet löper i tre år från december 2021 till december 2024 med möjlighet till förlängning med som mest tre år till december 2027. I uppdraget ingår även ersättningstrafik i förekommande fall.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)