118279-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Brandfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släckbilar
Referensnummer: 19/288
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144210 Brandfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun, Räddningstjänsten, handlar upp ett antal nya släckbilar till egen verksamhet med option för ett köp till Mullsjö kommun.
Omfattning
Jönköpings kommun, Räddningstjänsten, handlar upp 2 st. nya släckbilar med en option att köpa ytterligare 1 släckbil med leverans 2021 alternativt tidigt 2022.
Bil 1 ska levereras 2020Bil 2 ska levereras 2021.
Optionsbilen ska levereras till Mullsjö kommun (212000-1603), såvida optionen utlöses. Optionen kan endast utlösas av Beställaren.
Anbud lämnas av en leverantör som tar ansvar för både byggnation och chassie.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144200 Beredskapsfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen