118313-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Ledning, styrning och kommunikationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lönesystem – 2017.
Referensnummer: KK17/230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet och målsättningen med upphandlingen är att till Nyköpings kommun upphandla ett modernt och väl utvecklat IT-baserat och standardiserat Lönesystem som ska vara ändamålsenligt och kunna ge kommunen de verktyg som behövs för att på ett effektivt sätt bedriva verksamhet inom Personal- och Löneområdet. Upphandling omfattar Lönesystem för hela Nyköpings kommun. Lönesystemet ska levereras i form av en tjänst som innebär att användarna kan använda systemet via Internet och kommunens intranät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kortfattat omfattar tjänsten följande funktioner:
— Självservice/självserviceportal,
— Reseräkning och utlägg,
— Lön,
— Statistik och utdata,
— Schema – bemanning,
— Vakanshantering,
— Löneöversyn,
— LAS,
— Pensioner.
Utöver detta omfattar denna upphandling stöd för:
— Implementering av drift och testmiljö,
— Integration med kommunens befintliga system,
— Import av data från befintliga system,
— Utbildning av nyckelpersoner på olika nivåer,
— Support.