Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mikrobiella tjänster.
Referensnummer: Dnr 3431-678/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SGU ska påbörja ett projekt som avser att öka förståelsen för de mikrobiella processer som medför nedbrytning av oljerester/kolväten i oljebergrum under avveckling.
Många olika grupper av mikroorganismer är involverade i biologisk nedbrytning av petroleum i en grundvattenmiljö. För att få en korrekt bild av vilken typ av nedbrytning som pågår och är av betydelse i ett bergrum ska olika fysiologiska grupper av mikroorganismer bestämmas, såväl aeroba som anaeroba.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 73100000 Forskning och experimentell utveckling, 73200000 FoU-rådgivning, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget är ett ramavtal för genomförande av undersökningar och utredningar av bergrumsanläggningar där mängden av petroleumrester samt graden av nedbrytningshastighet ska bedömas för enskilda anläggningar efter avrop. Resultaten av utredningarna ska ge underlag till en bedömning av hur länge avledning av vatten genom pumpning från respektive anläggning ska ske. Föreliggande ramavtalsupphandling syftar till att göra upphandlingsförfarandet enklare och mer kostnadseffektivt.