118341-2023 - ÄndringSverige-Falun: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maldi-TOF
Referensnummer: HSN 2022/8050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Dalarna avser att investera i ett instrument för Matrix Assisted Laser Desorption lonization -Time Of Flight, MALDI-TOF, för artbestämning med placering på laboratoriemedicin i Falun för användning alla dagar på året.
Upphandlingen avser instrument och mjukvara med överföring av resultat från artbestämning till aktuellt laboratoriedatasystem (Laboratory In-formation Systems, hädanefter benämnt LIS). Aktuellt LIS är CGM Analytix. Instrument ska ha kapacitet och analystider enligt kravspecifikationen, prisbilaga och övriga upphandlingsdokument.
Denna upphandling omfattar även service, reservdelar samt reagens och förbrukningsmaterial till upphandlade instrument under hela instrumentets livslängd vid Laboratoriemedicin klinisk mikrobiologi i Falun, Region Dalarna.