118349-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Svedala: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling städentreprenad.
Referensnummer: 17/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Bostads AB Svedalahem emotser ert anbud avseende städning av gemensamma utrymmen samt huvudkontor i enlighet med förfrågningsunderlag och däri förtecknade handlingar. Totalt omfattar upphandlingen ca 1 232 lgh samt Huvudkontor.
B:s fastighetsbestånd omfattar lägenheter och lokaler i fastigheter belägna inom orterna Svedala, Bara och Klågerup. Fastighetsbeståndet består av såväl radhus, småhus och flervåningshus med tillhörande tomtmark.
B kommer att skriva kontrakt med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen