118379-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Programvara för innehållshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för hantering av dataskyddsförordningen.
Referensnummer: 2/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48783000 Programvara för innehållshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrbottens e-nämnd är upphandlande myndighet, Piteå kommun genomför upphandlingen för Norrbottens e-nämnds räkning vilket innebär att systemet och tjänsterna som efterfrågas i denna upphandling skall kunna avropas av de kommuner eller dess enskilda nämnder eller liknande, som ingår i E-nämnden under avtalsperioden, detta omfattar även kommunernas samtliga organisationer, föreningar, stiftelser eller bolag som hör till kommunerna under avtalsperioden.
Att vara avropsberättigad innebär en möjlighet att avropa från tecknat ramavtal, dock ingen skyldighet. När behov uppstår har avropsberättigad part möjlighet att avropa ramavtalet.
De kommunerna som ingår i den gemensamma nämnden, E-nämnden, och är avropsberättigade är Arjeplogs kommun, Arvidsjaurs kommun, Bodens kommun, Gällivare kommun, Haparanda stad, Jokkmokks kommun, Kalix kommun, Kiruna kommun (ingår ej in den gemensamma nämnden ännu utan har lämnat fullmakt för att delta i upphandlingen), Luleå kommun, Pajala kommun, Piteå kommun, Älvsbyns kommun, Överkalix kommun och Övertorneå kommun.
Upphandlingen omfattar kommunernas huvudsakliga behov av leverans av ett komplett och funktionssäkert system och tjänster för hantering och stöd för kartläggning av kommunernas hantering av personuppgifter samt för utvärdering och analys av densamma med stöd i aktuell lagstiftning för hantering av personuppgifter (PuL och sedermera i kommande dataskyddsförordning DSF/GDPR) eller i annan gällande lagstiftning som ersätter eller kompletterar dessa.
Systemet och tjänsten skall omfattas av följande moduler:
1. Registerförteckning inkl. systemstöd för systemanvändare.
2. Rättsfallsbibliotek inkl. juridisk frågeservice.
3. Utvärdering och sammanställning samt analys inkl. åtgärdsförslag.
4. Konsulttjänst för genomförande av uppdrag som avropas av kommunerna och som baseras på befintlig och kommande lagstiftning.
Valfritt options erbjudande av leverantör kan lämnas på:
1. E-learnings verktyg, någon form av e-learning som ger kommunerna möjlighet till massutbildning.
För närmare information om efterfrågat system och tjänster se vidare i aktuell upphandlingsdokumentation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48326100 Digitalt kartläggningssystem, 48613000 Elektronisk databehandling, 48614000 Datainsamlingssystem, 48781000 Programvara för systemhantering, 48783000 Programvara för innehållshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen