118396-2026 - Resultat
Sverige – Juridiska tjänster – Juridiska tjänster Sverige
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelJuridiska tjänster Sverige
BeskrivningUpphandlingen av ramavtal avseende AP4:s behov av juridiska tjänster i Sverige.
Intern identifierareAP4 2025/36
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79100000 Juridiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1. Fondinvesteringar och co-investments samt därtill kopplade frågor
BeskrivningInom anbudsområdet Fondinvesteringar och co-investments har AP4 behov av juridisk rådgivning kring, samt granskning och förhandling av, fondinvesteringar eller co-investments med fonder, f.f.a. inom private equity och infrastruktur, men även skog. Hedgefonder; UCITS-fonder och andra reglerade fonder kan förekomma. Även frågor kopplade till fondstrukturer kan förekomma.
Intern identifierare1. Fondinvesteringar och co-investments samt därtill kopplade frågor
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2. Bolagsrätt och avtalsrätt
BeskrivningInom anbudsområdet Bolagsrätt och avtalsrätt har AP4 behov av juridisk rådgivning avseende exempelvis aktiebolagsrättsliga frågor, ägarfrågor, ansvarsfrågor, aktieägar- och samarbetsavtal, samt bolagsstyrningsfrågor. Även allmänna avtalsrättsliga frågor kan förekomma.
Intern identifierare2. Bolagsrätt och avtalsrätt
Del (anbudsområde)LOT-0003
Titel3. Aktiemarknadsrätt, finansrätt och regelefterlevnad
BeskrivningInom anbudsområdet Aktiemarknadsrätt, finansrätt och regelefterlevnad har AP4 behov av juridisk rådgivning avseende exempelvis kapitalförvaltningsavtal, avtal för clearing och avveckling, GMRA/ISMA, derivatavtal såsom ISDA och CSA, GMSLA marknadsmissbruks- och insiderfrågeställningar, börsintroduktioner, samt rådgivning och tolkning av svenska och internationella regelverk inom området.
Intern identifierare3. Aktiemarknadsrätt, finansrätt och regelefterlevnad
Del (anbudsområde)LOT-0004
Titel4. Upphandlingsrättsliga frågor
BeskrivningInom området upphandlingsrätt har AP4 behov av löpande juridisk rådgivning avseende upphandlingsrättsliga frågor, samt biträde vid, eller rådgivning kring, eventuella överprövningar eller andra processer kopplade till AP4:s upphandlingar.
Intern identifierare4. Upphandlingsrättsliga frågor
Del (anbudsområde)LOT-0005
Titel5. Offentlig rätt
BeskrivningInom anbudsområdet Offentlig rätt har AP4 främst behov av rådgivning avseende offentlighet och sekretess, men även annan juridik kopplad till AP4 som statlig myndighet, såsom allmänna förvaltningsrättsliga frågor, myndighetsspecifika informationssäkerhetsfrågor och frågor kopplade till AP-fonderna som arbetsgivare.
Intern identifierare5. Offentlig rätt
Del (anbudsområde)LOT-0006
Titel6. IT-rätt och informationssäkerhet
BeskrivningInom anbudsområdet IT-rätt och informationssäkerhet har AP4 behov av juridisk rådgivning kring bl.a. IT-avtal (licenser, IT- drift och underhåll, systemleverans, molntjänster), IT-regelverk såsom DORA och NIIS 2, samt informationssäkerhetsfrågor.
Intern identifierare6. IT-rätt och informationssäkerhet