118410-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Bromma: Parkskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende parkskötsel.
Referensnummer: 624-16-2.2.2.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77313000 Parkskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Bromma Stadsdelsförvaltning (Beställaren) inbjuder till anbudsgivning i upphandling av kontrakt avseende parkskötsel i Bromma.
Uppdraget omfattar parkskötsel och parkunderhåll, renhållning och vinterväghållning på park- och naturmark, samt skötsel av bollplaner, lekplatser, plaskdammar och motionsspår.
I uppdraget ingår jour och beredskapshållning av personal och tekniska resurser under vinterhalvåret.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 78 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34143000 Fordon för vinterväghållning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90611000 Gaturenhållning, 90620000 Snöröjning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen