118432-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2016-1158 Yttre Skötsel Vingåker.
Referensnummer: TI 2016-1158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Vingåkershems och Vingåkers Kommunfastigheter tomtmark.
Parkmark Vingåkers kommun (endast skötsel av gräsytor) samt sidoslaghackning av vägar.
Entreprenaden omfattar:
— Tillsyn och skötsel av mark samt av fast och lös utrustning på tomt,
— I tillsyn och skötsel ingår kostnader för service, renhållning (sopning, snöröjning, halkbekämpning m.m.),
— Del av det felavhjälpande underhållet av mark och utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90611000 Gaturenhållning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen