11845-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsekonomisk kalkylering – Ramavtal konsulttjänster, Kalkyl
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal konsulttjänster, Kalkyl
BeskrivningRamavtalet omfattar konsulttjänster inom kalkyl för nybyggnad, renoverings-, om- eller tillbyggnadsprojekt inom beställarens fastighetsbestånd. Skeden och detaljeringsgrad Uppdrag kan komma att bestå av ett eller flera av nedanstående skeden: • Förstudie/Utredningsskede • Programskede • Projekteringsskede • Produktionsskede • Projektavslutning Omfattning i detalj kommer att definieras i respektive avrop.
Intern identifierareMIC 2026/5
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
Ytterligare klassificering (cpv): 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71356000 Tekniska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal konsulttjänster, Kalkyl