2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förannonsering Falkenbergs nya badhus
Beskrivning: Falkenbergs kommun ska bygga ett nytt badhus. Badhuset ska byggas på arenaområdet på Kristineslätt i Falkenberg med målet att vara färdigt under året 2029. Det nya badhuset ska vara en anläggning för alla med inriktning mot folkhälsa och friskvård, simkunnighet och simträning. En förstudie har genomförts och projektets kommande fas kommer att upphandlas i en totalentreprenad (ABT06) med arbetsformen partnering. Upphandlingen är planerad att publiceras under månadsskiftet april/maj 2025.
Intern identifierare: 94424
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster