2. Förfarande
Förfarande
Titel: Öppenvårdsmottagning inom gynekologi Region Sörmland
Beskrivning: Region Sörmland (Köpare) genomför upphandling avseende avtal av vårdgivare (leverantör) för öppen specialistmottagning inom specialiteten obstetrik och gynekologi i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge invånare större utbud/valmöjlighet till vård. Denna upphandling består av följande delar: A. Öppen specialistmottagning inom specialiteten gynekologi placerad i Eskilstuna (benämns Eskilstuna) B. Öppen specialistmottagning inom specialiteten gynekologi, obstetrik och mödrahälsovård placerad i Nyköping (benämns Nyköping) Anbud ska lämnas på en eller samtliga delar. För delområde A. Öppen specialistmottagning inom specialiteten gynekologi placerad i Eskilstuna kommer Köparen att teckna avtal med max en (1) leverantör. För delområde B. Öppen specialistmottagning inom specialiteten gynekologi, obstetrik och mödrahälsovård placerad i Nyköping kommer Köparen att teckna avtal med max en (1) leverantör.
Intern identifierare: IN-IN23-0148
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande (sociala och andra särskilda tjänster) enligt bilaga 2 Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen medger förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121210 Gynekologisk vård eller förlossningsvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Generell kravspecifikation - ska besvaras för båda anbudsområdena
Huvudklassificering (cpv): 85111300 Gynekologisk sjukhusvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85121210 Gynekologisk vård eller förlossningsvård
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde Eskilstuna
Beskrivning: Denna del avser krav och villkor för anbudsområde Eskilstuna. Denna behöver endast besvaras av anbudslämnare för anbudsområde Eskilstuna. Anbudsområde Eskilstuna avser gynekologi.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde Nyköping
Beskrivning: Denna del avser krav och villkor för anbudsområde Nyköping. Denna behöver endast besvaras av anbudslämnare för anbudsområde Nyköping. Anbudsområde Nyköping avser både gynekologi och mödrahälsovård.