Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförande av gräsklippning.
Referensnummer: TK-16-004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser utförande av gräsklippning av Eskilstuna kommuns parker och grönområden, där uppdrag kan liknas vid en funktionsentreprenad. Det är således leverantörens ansvar att funktionen uppfylls. Upphandlingen är indelade i 3 anbudsområden, Öster, Väster och Ytterområden. Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller fler områden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen