118654-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bräckeskolan – Hus H (Bräcke 38:38)
Referensnummer: N230-0252/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Bräckeskolan är en låg- och mellanstadieskola för 550 elever, belägen i stadsdelen Bräcke på Hisingen i Göteborg.
Projektet avser att utöka Bräckeskolan till totalt 720 elever och ändra målgruppen till årskurs 4-9.
Denna entreprenad avser byggnation av ny skolbyggnad, hus H, innefattande Storkök, matsal, samt specialsalar som slöjd, musik, hemkunskap samt NO och Teknik. Byggnaden är ca 2700 kvm BTA.
ESPD dokument bifogas ej i annonsen, men det kan man få om det finns behov av det.