118702-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Grävning och schaktning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Ramavtal för mindre entreprenadarbeten
Referensnummer: KS2020/0014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av mindre entreprenadarbeten så som ny- och ombyggnader av va-ledningar, gator, GC-vägar, gatubelysning, busshållplatser m.fl.
Upp till 1 500 000 SEK är det avrop från prissatt MF enligt rangordning, från 1 500 000 SEK är det förnyad konkurrensutsättning.
Ramavtalet omfattar följande parter Kungälvs kommun, stiftelsen Kungälvsbostäder och Bokab.
För fler detaljer se förfrågningsunderlaget
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen