118767-2023 - ResultatSverige-Varberg: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av maskiner och bodar
Referensnummer: KS 22/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter inbjuder att inkomma med anbud gällande hyra av maskiner och bodar utifrån faktiskt behov under avtalstiden.
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Upphandlingen omfattar hyra av maskiner och bodar och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Föregående års volym var ca 28 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster och varor som avropas. Ramavtal kommer att tecknas med max tre (3) leverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42418000 Lyft-, hanterings-, lastnings- eller lossningsmaskiner, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I upphandlingsdokumenten framgår upphandlingens omfattning och anbud lämnas utifrån dessa förutsättningar
Välkommen in med ert anbud!
Allmän orientering
Omfattning
Föregående års (2018-01 -- 2022-01) volym var ca 28 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster och varor som avropas.
Ramavtal kommer att tecknas med max tre (3) leverantörer.
Avrop kommer att ske genom rangordning i kombination med förnyad konkurrensutsättning.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 35 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.