118787-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DE 15 440 Plåtentreprenad, tak, taksäkerhet och sedumtak
Referensnummer: 18/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Stockholmshem avser att uppföra nybyggnation av flerbostadshus 113 lgh samt förskola i Kv.Vågdalen i Hammarby Sjöstad, Stockholm. Denna upphandling avser kompletta arbeten enligt AB04, delentreprenad 15 440, plåtentreprenad, tak, taksäkerhet och sedumtak.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261100 Taklagsarbete, 45261200 Takläggning och takmålning, 45261210 Takläggningsarbete, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45261900 Reparation och underhåll av tak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen