118840-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Mätningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Periodisk Emissionsmätning.
Referensnummer: 17/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser emissionsmätningar hos ett tjugotal förbränningsanläggningar hos B samt kontroll av mätinstrument.
Omfattning:
B har ett tjugotal förbränningsanläggningar i storleksordningen 0,5 – 150 MW med krav på emissionsmätningar och kontroll av mätinstrument. Merparten är placerade i Linköping, men anbudet omfattar även anläggningar i Ljungsbro, Borenberg, Katrineholm och mindre anläggningar i orter nära Linköping.
Arbeten som kan förekomma är i huvudsak:- emissionsmätning enligt SFS 2013:253, SFS 2013:252 och gällande tillstånd- jämförande NOx-mätning- AST- instrumentkontroll- QAL2 kalibrering.
Uppskattat antal mättillfällen är cirka 30 stycken per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och Mål:
Avtalet skall omfatta mätningar av emissioner till luft och vatten från B förbränningsanläggningar.
B avser att teckna ramavtal med en L för emissionsmätningar.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.