118876-2018 - ResultatSverige-Kiruna: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. 1 Nybyggnation av lägenheter, kontor och verksamhetslokaler
Referensnummer: 2017/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
I huvudsak omfattas objektet av följande arbeten:
Nybyggnation av 3 st huskroppar innehållande 62 st lägenheter i varierande storlekar. Kontorsytor ca 1500 m2. På entréplan byggs det verksamhetslokaler ca 1500 m2 för resturanger.
Ca BTA är ca 10 500 m2.
I entreprenaden ingår mark, bygg och installationsarbeten i omfattning enligt förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen