11889-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster
Referensnummer: 3.3.1-750/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avrop av flyttjänster.
Upphandlingens syfte
Syftet med upphandlingen är att stadens beställare ska kunna avropa flyttjänster på ett enkelt och effektivt sätt. Stadens samtliga nämnder samt de bolag och stiftelser som omfattas av upphandlingen (se bilaga 1) har rätt att avropa inom alla tre anbudsområden (se nedan).
Upphandlingens volym/omfattning
Några garantier beträffande volymer eller möjligheter att erhålla ett bestämt antal avrop kan inte lämnas.
Den totala volymen för kommande avtalsperioder är svår att ange men volymen uppgick till ca 42 miljoner kronor under år 2017, varav inom anbudsområde A ca 25 miljoner kronor, anbudsområde B ca 8 miljoner kronor och ca 8 miljoner kronor inom anbudsområde C.
Volymen är angiven som information och innebär inte ett volymåtagande för framtida beställningar. Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden försvinner eller tillkommer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast
11.2.2019
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med 13.9.2019