118914-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bläseboskolan F-9, Nybyggnad, Totalentreprenad
Referensnummer: N230-0435/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad för ny F-9 skola för 650 elever, inklusive lokaler för träningssärskola, kulturskola samt idrottshall.
Entreprenadarbetena beräknas påbörjas under kvartal 2, 2018.
Huvuddel för idrottshall inklusive kulturskola ska vara färdigställd senast 15.12.2019. Huvuddel för skola ska vara färdigställd senast 1.9.2020.