118921-2017 - ResultatSverige-Vällingby: Taklagsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Kasernen 1, Total upprustning av fastighet, utvändigt och invändigt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar att genom utförandeentreprenad utföra kompletta byggnads- och installationsarbeten för upprustning in- och utvändigt samt markarbeten, i enlighet med upprättade handlingar, på fastigheten Kv. Kasernen 1. Fastigheten är belägen vid Grev Magnigatan 6 och 6b / Riddargatan 41, SE-114 55 Stockholm och består Idag av 17 lägenheter och 11 lokalobjekt varav 3 är lager. Lägenhetsyta 2 085 m², lokalarea 1 145 m², totalt 3 230 m².
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45261100 Taklagsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45261210 Takläggningsarbete, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262900 Balkongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 45421151 Montering av kompletta kök, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.