11897-2018 - ResultatSverige-Kungälv: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ramavtal konsulttjänst byggledare HUS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsulttjänster för byggledare för totalentreprenader eller utförande entreprenad.
Byggnationen avser främst verksamhetslokaler förskola, skola och särskilt boende.
Ramavtalet kommer att omfattas av 5 konsulter och är rangordnat.
För fler detaljer se upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71247000 Övervakning av byggnadsarbete, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71521000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten på plats, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen