118997-2023 - ResultatSverige-Halmstad: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-partner 2022
Referensnummer: 22/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads Fastighets AB är i behov av en IT-partner.
IT-partnern kommer att vara en viktig del i HFAB:s framtida satsningar inom IT och Digitalisering och
syftet med upphandlingen är att finna en partner som kan tillgodose HFAB:s hela behov av bland annat IT-konsulttjänster samt behov av viss hårdvara. Upphandlingen innehåller även en del fasta tjänster som ska kunna avropas om behov uppstår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandling
IT-partnern kommer att vara en viktig del i HFAB:s framtida satsningar inom IT och Digitalisering och syftet med upphandlingen är att finna en partner som kan tillgodose HFAB:s hela behov av bland annat IT-konsulttjänster samt behov av viss hårdvara. Upphandlingen innehåller även en del fasta tjänster som ska kunna avropas om behov uppstår.
Föregående årsvolym avseende IT-konsulttjänster var ca 2 000 000 SEK.
Halmstads Fastighets AB är ett av kommunen helägt bostadsföretag, som äger ca 11 000 lägenheter och 300 lokaler. HFAB omsätter omkring 895 Mkr och är ca 130 anställda. HFAB är den största och marknadsledande aktören på Halmstads fastighetsmarknad.HFAB arbetar aktivt med digitalisering, och har för avsikt att ligga i framkant inom området och arbeta fram nya tjänster och funktioner till både hyresgästers och andras nytta och nöje.Mer information om HFAB finns på www.hfab.se