Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av 3D-stadsmodell över Stockholm
Referensnummer: 2018-00326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71354100 Digital kartläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillsammans med andra förvaltningar i staden samt Bostad Stockholm informeras och presenteras Stockholms utveckling och utmaningar i Stockholmsrummet i Kulturhuset. Förutom en nedsänkt fysisk stadsmodell, används en digital fotorealistisk 3D-stadsmodell som grund för visualisering i flera presentationslösningar. Den nuvarande modellen är framtagen 2013 och därmed inaktuell och ska ersättas med en ny modell med aktuell innehåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71354000 Kartframställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen