119043-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrvärmeledning mellan Sandviken och Gävle delsträcka 1
Referensnummer: 11717
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Generalentreprenad för delsträcka 1 gällande byggnation av fjärrvärmeledning inom Sandvikens kommun. Delsträcka 1 innefattar ca 3 300 m fjärrvärmeledning i dimension DN500 till större delen förlagd i tätbebyggt område. Leveransen omfattar komplett monterad fjärrvärmeledning inkl. bl.a schakt, montage, svets, muffning, styrd borrning samt återställning. Beställaren tillhandahåller material såsom rör, armaturer svetsmuffar exkl. skum. Även 1 st aggregat för elförvärmning tillhandahålls av beställaren. Projektet har beviljats bidrag från klimatklivet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen