Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering av allmän plats inom kv Stora Frösunda, Solna
Referensnummer: 17/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser upprättande och leverans av en systemhandling för hela detaljplaneområdet, ett fördjupat gestaltningsprogram och därefter komplett förfrågningsunderlag för upphandling av preliminärt 2-4 utförandeentreprenader för utbyggnad av allmän platsmark inom aktuellt område.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen