119079-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling läkemedel till Statens Institutionsstyrelse
Referensnummer: 2.2-5352-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS inbjuder till anbudsgivning gällande upphandling av läkemedel till SiS, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar med diarienummer 2.2-5352-2021. SiS nuvarande ramavtal avseende läkemededel löper ut 2022-01-31.
Hälso- och sjukvård inom SiS
SiS är vårdgivare för den hälso- och sjukvård som bedrivs på SiS samtliga institutioner och har det övergripande ansvaret för myndighetens hälso- och sjukvårdsverksamhet. Varje institution utgör separata vårdenheter. Inom SiS hälso- och sjukvård arbetar läkare, sjuksköterskor och psykologer.
SiS arbetar med att kvalitetssäkra hälso- och sjukvården genom att i så stor utsträckning som möjligt strukturera och standardisera insatserna, alltid med hänsyn till individens behov och önskemål. SiS har antagna läkemedels-rekommendationer för abstinens, beroende, ångest, sömn, smärta samt ADD och ADHD.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SiS institutioner kommer löpande efter behov under avtalsperioden att göra beställningar från Avtalet. Syftet med upphandlingen är att erhålla en säker och kostnadseffektiv läkemedelsförsörjning med fokus på att bidra till hög patientsäkerhet.
Läkemedelssortiment
Anbudsgivaren ska tillhandahålla det av SiS angivna bassortimentet av läkemedel, se bilaga 5 Bassortiment 2022 Läkemedelssubstans/läkemedelsnamn. SiS bassortiment, alla övriga läkemedel som är godkända av Läkemedelsverket, extempore läkemedel, licensläkemedel samt läkemedelsnära produkter. Arbetet med sortimentet ska ske i nära dialog mellan SiS och anbudsgivaren. Antagen anbudsgivare ska bidra till att upprätthålla ett för SiS optimalt sortiment, utifrån de läkemedel som SiS institutioner har behov av.
Upphandlingen omfattar inte läkemedel som förskrivs på recept till enskild patient. Likaså omfattar inte upphandlingen individuellt dosdispenserade läkemedel