See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kalk och kalkspridning
Beskrivning: Örnsköldsviks kommun tillsammans med Sundsvall-, Härnösand-, Sollefteå-, Kramfors och Timrå kommun upphandlar leverans och spridning av kalk i sjöar och på våtmarker i länet samt kalk till doserare för successivt uttag under avtalstiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44921210 Kalkmjöl
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Del A, Kalkning med helikopter och båt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:83590:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60441000 Besprutning från luften, 90700000 Miljötjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: B, Kalk till doserare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:83590:Lot:2