Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd planering och uppföljning
Referensnummer: 19/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212451 Programvaruutvecklingstjänster för affärsresursplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett systemstöd för planering och uppföljning som stödjer myndighetens verksamhetsstyrning och där MSB:s styrmodell återfinns på ett tydligt sätt. Verksamhetsplanering, genomförande och uppföljning av verksamheten ska göras i systemet på samtliga nivåer i hela organisationen. Utifrån den information som läggs i systemet finns behov av att generera olika typer av analysunderlag och rapporter beroende på behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48451000 Programvara för affärsresursplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen