119099-2020 - ResultatSverige-KIRUNA: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anslutningstransport Kiruna C - Kiruna station
Referensnummer: 2019-103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transport av tågresenärer till och från Kiruna tillfällig järnvägsstation resp. Kiruna busstation, ett avstånd på ca 2,6 km enkel väg.
Transfern ska vara avgiftsfri för resenären.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen