119115-2020 - ResultatSverige-Östhammar: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoladminstrationssystem
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Östhammars kommun, Barn- och utbildningsförvaltningen (BoU) bjuder härmed in leverantörer till upphandling avseende ett nytt Skoladministrationssystem.
Behovet av ett nytt administrativt stöd har aktualiserats av flera skäl, främst för att rättssäkra systemet men också för att få ett modernt och enkelt webbaserat system för vårdnadshavare och även för den pedagogiska och administrativa personalen på skolorna. Kommunen vill även minimera pappershantering i samband med elevadministration.
Följande tre viktiga initiativ som framgår av SKLs handlingsplan för Strategi för eSamhället och som avses uppnås med upphandlingen:
— Enklare och effektivare skoladministration
— Tillgång till modern och öppen IT-infrastruktur för lärande
— Effektiv administration och IT-drift
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen