11912-2018 - ResultatSverige-Falkenberg: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NS1807 Anropsstyrd trafik Halland
Referensnummer: AUTO
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar samhällsbetalda transporter med mindre fordon (taxi och specialfordon) som planeras i ett anropsstyrt system bl.a.
—Sjukresor för Region Halland.
—Färdtjänst, länsfärdtjänst och riksfärdtjänst för Region Halland (exkl. Kungsbacka).
—Färdtjänst, resor till/från dagverksamhet för Kungsbacka kommun.
—Närtrafik för Hallandstrafiken.
—Skolskjuts för kommunerna i Halland.
—Förvaltnings-/tjänsteresor för alla kommuner.
—Övriga samhällsbetalda anropsstyrda resor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattade samhällsbetalda transporter med mindre fordon (taxi och specialfordon) som planeras i ett anropsstyrt system bl.a.