119191-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Installation av mätutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätar- och LTA pumphantering
Referensnummer: 20/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51210000 Installation av mätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för kallvattenmätare och LTA-pumpar i kundanläggningar (Mätar- och LTA-pumphantering). Ramavtalet uppskattas till 900 000 SEK per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 50411000 Reparation och underhåll av mätapparater, 50411100 Reparation och underhåll av vattenmätare, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Volym:
Revisionsbyten mätare ca 2 000 st/år
Enskilda mätarbyten ca 20 st./år
Utkörning av LTA-tankar ca 50 st./år
Montering och driftsättning av LTA-pump ca 50 st./år
Mätaruppsättningar ca 200 st./år
Objektets läge:
Nodras kundanläggningar belägna inom Norrköpings kommun.
Beställaren uppskattar sitt totala årsbehov av sådana tjänster som omfattas av ramavtalet till 1 350 000 SEK. Detta utgör ramavtalets takvolym. Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen harbeställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar integiltigheten av avtalet som ingåtts dessförinnan.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.